Olej na lepence, 51 x 58,5 cm, rámováno, datace 1918, signováno vlevo dole J. Ullmann 1918. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Autorem obrazu je Josef Ullmann, známý pro své průkopnické práce v odvětví impresionistických ale přesto barevně vylidněných krajin. V době hledání svého uměleckého přednesu na něj bezesporu zapůsobila i výstava Worpswedských, kterou shlédl v roce 1895 v Mnichově, kde započal i svá studia, zvláště pak co se týče vztahu autorovy nálady s krajinou s velmi jemným melancholickým tónem. Pozůstatky obého můžeme dobře vyčíst z předloženého plátna, které na první pohled působí vyrovnaně a harmonicky avšak holé kostry opadaných stromů lemujících okraje vypovídají cosi o konečnosti a přicházejícím podzimu v jistém alegorickém chápání. Zneklidňujícím dojmem stejně tak působí i jediná kráčející postava ženy, a to směrem k celé pointě horizontu, střechám metropole., kterým je věnovaná funkce dodávající obrazu jeho potřebnou hloubku a vertikálnost. Dílo z pozdního autorova období nám podává zprávu o jeho uvolněném až manýristickém autorském rukopisu, kdy již zacházel s barevnou skvrnou imprese zcela sebevědomým a zralým způsobem, a přetvářel tak myšlené náměty do reprezentativních pláten..