Olej na plátně, 56,5 x 34,5 cm, rámováno, datace 1905, signováno vpravo dole O. Bubeníček 05. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Hlavním motivem tvorby Oty Bubeníčka je český venkov v různých obdobích roku, chalupy, košaté stromy, rybníčky a pole. Obrazy s krajinomalbou byly malovány v duchu realismu s neporušeným charakterem přírody, bohatou barevností a stylizovaností, přičemž neopomněl ani na lidovou architekturu. V nabízeném plátně U rybníka Bubeníček vykazuje své francouzské skušenosti a podává výtečnou práci s valéry barev, jež mihotaji jeden mezi druhým a navozují tak zaznamenání momentálního pohybu, chvíle, jež si tolik vážil impresionistický směr. Malíř si též výtečně poradil s využitím samotné podložky, plátna, které sem tam prosvítá a nechává promlouvat svou stukturu do formy obrazu a dodává mu na jakémsi surovějším výrazu plenérového stylu. V popředí obrazu se tyčí košatý strom, který na sebe strhává pozornost diváka, ale onen rybník stromu dodává právě na velikosti a podtrhává jeho krásu. V dálce je místní stavení, bělostné, zřící v letním dnu a je jakýmsi opozitem k onomu rybníku. Dílo Oty Bubenička je zde za pomoci táhlé barevné skvrny výtečně nanesené na materii plátna a finální pocit s tohoto plátna je nanejvýše uspokojivý. Bubeníček s v díle U rybníka projevil jako mistr české krajiny, jak v její šíři, tak i zde, v intimní poloze a potvrzuje své neodmyslitelné zastoupení v dějinách české krajinomalby.