Olej na plátně, 66,5 x 100,5 cm, rámováno, datace 1902, signováno vpravo dole Jaroslav Věšín . Sofie . 902.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šarky Leubnerové.
Z posudku PhDr. Šárky Leubnerové:
Předložený obraz, zachycující ženu s dítětem na poli, u které se zastavil povoz s muži, je dílem Jaroslava Věšína, malíře venkovských žánrů přelomu 19. a 20. století a profesora sofijské Akademie.
Věšínův obraz vznikl v době, kdy se žánrová malba začala proměňovat a prosazovat v podobě, která odpovídala novým uměleckým tendencím konce 19. století, ovládaným naturalismem a realismem. Dělila se na venkovský a salonní žánr, přičemž návraty od moderní, anonymní velkoměstské existence k idylickému životu venkova se svou rozmanitostí a důrazem na regionální specifika dostávaly nové podněty. Žánrové výjevy z venkovského života, často se sociálním podtónem, nahradily výpravné historické malby, z nichž bylo novými realisty odvozeno základní pojetí monumentálního žánru. Umělci vycházeli vstříc vkusu dobového publika také popisností, vysokým stupněm dokončenosti a zprostředkováním silné emoce.
Předložený obraz představuje matku s dítětem v náručí, odpočívající po těžké polní práci u ohýnku, u které se zastavilo čtyřspřeží, snad s lovci. Muži s puškami a psem však pozorují něco, co divák nevidí. Mnohé Věšínovy práce vznikaly na základě dobových literárních děl – povídek, románů nebo básní – a není vyloučeno, že i v tomto případě téma ilustrovalo nějakou literární předlohu. Barevně bohatá malba suverénního rukopisu dokonale vystihla všechny aktéry příběhu s jejich pocity a emocemi, ale i zvířata a další rekvizity, které jsou zachyceny až s dokumentární přesností. Zvláště malba koní, která byla Věšínovou specialitou, je brilantně zvládnutá. Teskná nálada přírody, atmosféra podzimního dne i kolorit scény laděný v hnědých tónech našly v tomto díle ideální spojení. Okamžik zklidnění a skrytý smutek jsou základními pocity, které tato venkovská scéna vyjadřuje.
Věšínova práce Zastavení na cestě navázala na nový venkovský žánr; v monumentální kompozici malíř představil brilantně namalovanou scénu, v níž kladl důraz na věcnost a opakovatelnost každodenního života.