Olej na plátně, 60 x 35 cm, rámováno, datace - 1920 – 1929, signováno vpravo dole Jelínek.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
20. léta se v autorově díle nesou ve stylu neoklasicismu, který uplatňuje zejména v tématu ženských aktů. Dívčí toaleta o tomto tvůrčím směřování podává jasné svědectví. Jelínek při malbě došel ke zjednodušení formy, ale ponechal lyričnost námětu. Vidíme dívku při toaletě, shlížející směrem k okrouhlé misce, která je vypodobněna jako samostatný námět díla. Dívka hledí na misku jako na jakýsi spojník k minulosti. Tento suvenýr žije na plátně svým vlastním životem a pře se s dívčím aktem o divákovu pozornost. Co je též Jelínkovi blízké je i ona kresebná linka, použita u obrysu postavy dívky, která je daným krokem jemně oddělena od reality pokoje, který opanovala právě jmenovaná miska, takřka divadelně stylizována spolu se zelenavou draperií. Celé dílo je prodchnuto křehkostí formy a jemností malby, jež podtrhuje situaci reálných veličin, přesto snového vzezření.