Cínový reliéf, 26,5 x 31,5 cm, koncipováno 1933, odlito v 60. letech 20. století, obdobné dílo se nachází ve sbírce Národní galerie v Praze.
Provenience:
Ze sbírky ak. malíře Jaroslava Kláta, který získal dílo v prosince 1985 z ateliéru autorky. Opatřeno čestným prohlášením.
Eva Jůzová, Hana Wichterlová, Karlovy Vary, Galerie umění, 1990, s. 22, varianta.
Před divákem se skví dílo pocházející z ruky spoluzakladatelky české avantgardní sochy Hany Wichterlové. Ta v daném díle Hudební nástroje zužitkovala své zkušenosti z předcházejících děl, za všechny jmenujeme plastiku Hudebnice či nedochované dílo Dvě torza. Vidíme zde jakési fragmenty, abstrahované hmoty hudebních nástrojů, vyskládané do řady vedle sebe. Hana Wichterlová zde vytvořila dílo v duchu imaginativního kubismu, kdy se inspirace skutečností oprostila od klasických forem, ale přesto nedošlo k úplnému abstrahování hmoty, která naopak byla podpořena bohatstvím představ autorky a jejími zkušenostmi nabytými z vývoje vlastní tvorby. Původní návrh autorka vytvořila z mramoru. Následné varianty byly vytvořeny z šedého vápence, tuto verzi má ve své sbírce Alšova jihočeská galerie, a další verze, stejně jako je tomu u nabízeného díla, byla vytvořena z cínu. Tuto verzi díla má v držení Národní galerie v Praze. Poslední dvě jmenované varianty mají na rozdíl od mramoru vetkány do své podstaty tři vertikály, které představují struny, jež podtrhávají obsahovou formu námět strunných nástrojů. Díla Hany Wichterlové na aukčním trhu takřka nefigurují a v obecném měřítku je sochařčino dílo velkou vzácností. Tímto je nabídka díla Hudební nástroje jedinečnou příležitostí pro sběratele či obdivovatele její tvorby.