Olej na plátně, 63 x 76 cm, rámováno, datace 1959, signováno vlevo dole Bornfriend, zezadu na rámu a blindrámu opatřeno výstavními štítky.
Provenience:
Roland, Browse and Delbanco, London; The Roland Collection, UK;
Northampton ´Art Alive´ 5.3. – 9. 4. 1960.
London, Hampstead Town Hall, ´Hampstead Artists 1900 - 1960´, 19.5. – 4. 6. 1960.
Eastbourne´International Choice´, 2.7. – 14. 8. 1960.
Manchester, City Art Gallery, ´Modern Works´ 21. 6. – 12. 8. 1962.
Leeds, City Art Gallery, 6. 9. – 7. 10. 1962.
West Surrey College of Art and Design, ´62 works´, 24. 11. – 10. 12. 1975,
Camden Arts Centre, ´The Roland Collection´ 15. 9. – 10. 10. 1976.
Edinburgh, Scottish National Gallery of Modern Art, One Man´s Choice, 4. 4. – 19. 5. 1985.
Autor plátna byl výjimečný talent a od prvního ročníku získával ceny akademie. Jakub Bauernfreund se během svého studia v ateliéru seznámil s Endre Nemesem a dále například i s Hellou Guth, kteří byli v následujících letech jeho nejbližšími přáteli s spolupracovníky. Po nastoupení nacistického teroru malíř uprchl z Prahy a za dramatických okolností se posléze dostal do Londýna, kde se později usadil natrvalo a změnil si jméno na Jacob Bornfriend. Počátkem války maloval na ostrovech radostnější náměty jako rozkvetlé stromy nebo dvojice milenců, ale ke konci války se vrátil k expresionistické malbě a surrealistickým kompozicím. Ke konci 50. let se Bauernfreundova malba přechodně vyvinula směrem k abstrakci, kombinující barevné plochy s výtvarnými znaky. Do tohoto období spadá námi nabízený obraz Arctic birds. Vidíme zde abstrahovaná těla ptáků, vyvedených v temných barvách modře. Ptáci zaujímají pozici ptáčat čekajících a dožadujících se potravy. Malba je nanesena silnými, táhlými tahy, vytvářejícími kýženou efektnost a hutnost, jež svazuje oko diváka s plátnem. Dílo autora slovenského původu je stále nedoceněnou součástí československé historie výtvarného umění a plátno Arctic birds je referenčním dílem, z jehož kvalit lze odvíjet autorovu roli v těchto dějinách.