Olej na lepence, 65,5 x 53 cm, rámováno, datace 1939, signováno zezadu Liesler 1939 (říjen).
Vystaveno a publikováno:
Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013, s. 126/127
Opatřeno písemným potvrzením o pravosti díla od syna autora Lukáše Lieslera.
V díle Žena se sklenici nám Josef Liesler poodkrývá své pocity z předválečného období, doby nejistoty a vidiny světového konfliktu se vším, co obnáší. Liesler se proslavil svým osobitým, až surrealistickým přístupem k námětům své malby, ale taktéž ho známe jako umělce s citem zaznamenat reálné vjemy v expresivních tvaroslovích. Nabízené dílo je toho krásným příkladem. Žena tu sedí ve strnulé pozici, se zádumčivým výrazem, čekající na to, co se bude dít. Jako by čekala na svůj divadelní part, protože právě stylizace díla nás zve do jakého si zákulisí, za divadelní oponu. Ta vypodobněna jako karmínový pás za postavou nechává po levé straně prosvitnout světelný pás, svět před ní. V tomto světle stojí modravá sklenice, podobně opuštěna jako žena sama. Co se týče podoby aktérky díla, ta je zahalena do šera svých očí, které až démonickým vzezřením podtrhují vážnost situace a též samotu, kterou oplývá námět díla. Autorovy obrazy z konce třicátých let a průběhu druhé světové války jsou dnes vzácností a mnoho se jich ani nedochovalo, a tak je předložené dílo jedinečným kusem v příběhu tvorby Josefa Lieslera.