Olej na plátně adjustovaném na sololitové desce, 59,5 x 50 cm, rámováno, datace 1990, signováno vpravo dole Istler 90, zezadu opatřeno přípisem s určením.
Pravost díla potvrdila dcera autora.
Ve viděné malbě se nám Josef Istler představuje jako neochvějný ctitel člověka a ponejvíce krásy ženy. Tu zde malíř zobrazil v podobě torza, ale ne neživého archetypu, ale spíše v jakési poloze poodkrytí půvabu zvoleného modelu. Ten vidíme pouze od stehenní části nohou po dlouhý, až labutí krk. Ten v nás vyvolává jakousi nadsázku, aluzi na manýristické uvažování každé dané doby umělecké epochy. Torzo ženy je oděno pouze do průhledného negližé, které nám poodhaluje pouze jen to, co zamýšlel autor malby. Postava je vsazena do prostor, jež jsou neidentifikovatelné a podtrhují strhávání naší pozornosti vůči kráse zvoleného modelu. Josefa Istlera lze nazvat mistrem fantaskních světů protkávaných realismy či formování reálných prostor imaginativními fragmenty. Dílo Torzo je příkladnou prací neobyčejného výtvarného konání svého autora a pouze nás utvrzuje v názoru, že Josef Istler se se svým konáním neochvějně zapsal do paměti české moderní výtvarné kultury.