Akryl na plátně, 70 x 70 cm, rámováno, datace – 1965 – 1970, zezadu signováno Jan Kubíček /1965 – 1970, zezadu opatřeno přípisem s určením, zezadu opatřeno inventárním štítkem s inv. č. AL3755.
Jan Kubíček, jeden ze členů skupiny Křižovatka, zde přednáší svou práci, jejíž tvarosloví je na hraně abstrahování informace a již se drží pouze formálního projevu. V nabízeném díle se Jan Kubíček dostal na mez formálnosti zvoleného geometrického tvaru. Kubíček od šedesátých let zkoumal možnosti dělení základních geometrických útvarů, zabýval se jejich vztahy k barvě, ale jeho konání mělo především za cíl najít meze operací s nimi. Zde viděný element L Kubíček zpracoval ve formě zrcadlení. Vidíme velice precizně vytvořenou malbu, jež uchvátí oko diváka svým výtečným řemeslným projevem. Autor dospěl k naprostému minimalismu, kdy forma zvítězila nad obsahem. Nabízené plátno je příkladem autorovy práce v té nejčistší formě a nevyšší kvalitě, příkladnou ukázkou autorovy práce konce šedesátých let.