076 | ŠTĚDRÝ DEN (SLOUHOVA KOLEDA)
LADA Josef (1887 – 1957)
- vyvolávací cena: 1 900 000 CZK
- dosažená cena: 3 400 000 CZK
Kombinovaná technika na papíře, 40 x 25,5 cm, rámováno, v paspartě, datace 1943, signováno vpravo dole Jos. Lada 43.
Opatřeno znaleckým posudkem PhDr. Pavly Pečínkové, CSc.
Tvorbu Josefa Lady netřeba představovat. Dílo autora je již nedílnou součásti kultury naší země a je svázána s vnímáním idylického pohledu na svět. Stejně tak je tomu i u nabízeného díla Štědrý den (slouha vytrubuje). Hledíme na krásnou scénu času vánočních svátků, času večera. Chvíle, kdy vše utichne, lidé se sejdou okolo stolu a rozjímají a těší se vzájemné přítomnosti. My hledíme právě na chvíli staročeské koledy na svatého Štěpána. Na chvíli, kdy před okna dorazí obecní slouha, jenž začne vytrubovat pastýřskou fanfáru. Pastýřské vytrubování patřilo podle pamětníků k charakteristické atmosféře českých Vánoc. Josef Lada zde svým nezaměnitelným výtvarným přístupem vypodobnil tento krásný čas vánoční tradice a diváka, jakoby skrze okno času, uvádí do starých dob. Za vytrubujícím stojí žena s plným šátkem a nůší pokrytou sněhem. Bílá nadílka pokrývá ostatně vše okolo, jak zem, tak dřevěné chalupy, i hrusický kostel sv. Václava byl obdařen bělostnou čepicí. Vše je zahaleno pod roušku večera, který vytváří magickou a nezaměnitelnou atmosféru výjevu. Josef Lada se v daném díle vydal ze vší své lásky ke zvolenému námětu Vánoc, a tak lze toto dílo brát za ojedinělý a vzácný kus v celého šíři autorovy tvorby.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 3 500 000 – 4 500 000.