079 | PIERROT
EBERL František Zdeněk (1888 – 1962)
- vyvolávací cena: 1 300 000 CZK
- dosažená cena: 1 400 000 CZK
Olej na plátně, 85 x 100 cm, rámováno, datace 1924, signováno vpravo dole FR. Eberl. 24. Paris, zezadu opatřeno přípisy s určením.
Dílo je uvedeno v autorově catalogu raisoné pod číslem G 147.
Salon des Indépendants, Paříž, 1925, Pierrot.
Georges Turpin, Dix-huit peintres indépendants, Georges Girard éditeur, Paříž, 1931, citováno s. 75.
Před zrakem diváka se rozkládá dílo Františka Zdeňka Eberla v jeho nevyšší kvalitě. Eberl zde v roce 1924, do kterého je plátno datováno, zkomponoval dva náměty. A to jak postavu Pierota, tedy jedu z figur z Commedie dell´ Arte spolu s jeho oblíbeným a toliko signifikantním námětem aktu. V daném případě hledíme na poněkud více procítěné podání ženského aktu, které je oproštěno od reálného prostoru umělcova ateliéru, ale je vsazené do imaginárního místa zázraků. Tam se ocitá i pierot s loutnou, jenž podtrhává dramatičnost chvíle. Dívka nemá v daném případě viditelně stylizované oči, jak je tomu u Eberlových pozdějších děl zvykem. Naopak zde vidíme větší dávku citlivosti ve vypodobnění aktu, spolu s oproštěním se dávku surovosti, která by zde byla na škodu. Jedná se o velké plátno, které Eberlovu tvorbu zastupovalo rok po namalování na Solonu des Indépendants, což dílu dodává na velké prestiži. Co se týče rozvinutí kompozice plátna, součásti mimo samotné aktéry je i samotné lože a výrazný prvek ultramarínové drapérie, které výtečně kontrastuje s karmínovou pletí krásky. Hledíme na jedinečné dílo autorovy rané tvorby, jež je nejen úžasným důkazem kvalit umělce, ale taktéž i hmatatelnou reportáží o vývoji tohoto uznávaného česko-francouzského umělce.
Cena tohoto jedinečného díla se pohybuje v rozmezí 1 500 000 – 2 000 000.