Uhel na kartonu, 59 x 84 cm, rámováno, pod sklem, signováno vpravo dole J. Mařák. Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Naděžda Blažíčková – Horová. Mistr lesních zákoutí a lesní krajiny zde vykouzlil jímavou atmosféru strhující pozornost obdivovatelů přírodních krás. Julius Mařák svým školením na Pražské Akademii výtvarných umění započal stejnojmennou školu české krajinomalby a nabízená práce uhlem dává vhled do vybraného přístupu tohoto velkého učitele. Vidíme zde jedinečně velkoformátovou práci uhlem, která diváka přenáší do prostor lesa, který se právě otevírá a nabízí pohled do luční krajiny. Tento pohled je veden korytem říčky, která se jemně klikatí a vede oko diváka zpoza království lesa. Mařák se zde ukazuje jako mistr detailní kresby a též výtečně zvolené efektní kompozice. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 140 000 – 180 000.