Olej na plátně, 72 x 109 cm, rámováno, datace 1854, signováno vpravo dole Bubák 1854.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, 4. 9. - 1. 11. 2015.
Alois Bubák 1824 – 1870, katalog 59. Výtvarného Hlinecka, Městské muzeum a galerie Hlinsko, 2018
Šárka Leubnerová, Alois Bubák 1824 – 1870, katalog 59. Výtvarného Hlinecka, Městské muzeum a galerie Hlinsko, 2018, č. k. 11, obr. s. 20.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa pražského hradu, 2015., s. 175.
Předložený obraz, zachycující potok v rovinaté krajině s vesnicí v povzdáli a pohořím na obzoru, je dílem Aloise Bubáka, vynikajícího českého krajináře druhé třetiny 19. století. Bubákův malířský výraz byl po dlouhou dobu blízký výtvarnému projevu profesora Maxmiliana Haushofera. Jeho pečlivá malba s vysokou mírou věcnosti, založená na studiu přírodních jednotlivostí v plenéru, ale i celkové výtvarné pojetí, byly vtělením jeho osobního uměleckého programu i odrazem dobového směřování k reálnějšímu vizuálnímu záběru. Přesto malíř zůstával bytostným romantikem; emocionálně uchopené přírodní scenérie výrazné barevnosti byly trvalou součástí jeho umělecké tvorby. Obraz představuje záběr na Nudvojovice, dnes část Turnova, s gotickým kostelem sv. Jana Křtitele, stojícím na mírném kopečku. Plátno je malované od Odolenovického potoka, který se snad právě zde vlévá do Jizery. Koncept krajiny s potokem v popředí, kostelem ukrytým mezi stromy a otevřeným výhledem v levé části scenérie převzal o rok později Bubákův spolužák Adolf Kosárek a je jisté, že v typizaci české krajiny byl slavnému spolužákovi inspirací. Kosárek jej varioval v plátnech krajin ze středních Čech – v Krajině s kamenným mostem (1855) nebo v Krajině s dřevěným mostem (1858). Bubákova skvěle vystavěná práce, malířsky suverénně provedená, s dokonale vyjádřenou iluzí prostorové hloubky, je dramatizována efektní atmosférou přicházející bouře. K působivosti výjevu přispěly i motivy v popředí – malý vodopád s balvany, oblíbený prvek, který v té době najdeme i na dalších Bubákových pracích, nebo venkovský kostelík. Malba přírodních jednotlivostí, zvláště balvanů, skaliska, vody i drobné vegetace v popředí, je detailní a pečlivě provedená, barevně harmonické řešení celé scenérie pak umocňuje náladu této mistrovsky zachycené krajiny. Obraz Pohled na Nudvojovice u Turnova, jenž zaujme bravurním malířským rukopisem i obrovským citem pro kompozici a kolorit, je jednou ze stěžejních prací malířova souboru obrazů české krajiny, reprezentativní dílo galerijní kvality.
Cena tohoto jedinečného díla se pohybuje v rozmezí 2 500 000 – 3 500 000.