Kombinovaná technika na papíře, 19,5 x 7,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1964, signováno vpravo dole J. ŠÍMA. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp. Provenience: Collection Heindsieck, Reims Josef Šíma v nabízeném díle rozehrává hru s divákovou představivostí. Dílem prostupuje vyzrálost a jedinečný autorův přístup. Kompozice šedavého vzdýmání spolu s modravým dovětkem zde stoupá vzhůru, jako živoucí hmota. Sama vertikálnost díla je ojedinělá. Šíma zde vytvořil prazáklad v černo šedivém počátků, který se mihotavě rozpíná směrem vzhůru, a tak navozuje pocit a vizuální podobu jakéhosi nadechnutí. Šíma prakticky za pomoci minimálních uměleckých prostředků tvoření rozehrál velice efektní skladbu. Tato gestická malba akvarelem je vizuálním produktem umělcova chvilkového afektu, záchvěvu tvůrčí imaginace. Josef Šíma si svými fantaskními světy vydobyl již za svého života velkou pozornost, a i takto komorní práce dokazuje proč tomu tak je.