Olej na plátně, 100,5 x 114 cm, rámováno, datace – okolo 1906, signováno vpravo dole Ot. Nejedlý.
Mistři české krajinomalby, Galerie Diamnt S.V.U. Mánes, 2011.
Otakar Nejedlý/Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky 13. 6. - 15. 9. 2013, GMU Roudnice n. Labem na výstavě.
Otakar Nejedlý - Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky od 24.9.2013 do 31.1.2014, VCG Pardubice.
Mistři české krajinomalby, S.V.U. Mánes, Praha, 2011, s. 93.
Otakar Nejedlý/Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky, GMU Roudnice n. Labem, 2013, s. 20.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 667.
Plátno Deštivá nálada je úžasným vzorem rané malířské práce Otakara Nejedlého. Je zde zřejmá inspirace a škola jeho velkého učitele Antonína Slavíčka. Otakar Nejedlý v díle nechává projevit nově nabité zkušenosti a tvoři dílo s neuvěřitelnou dávkou citlivosti pro práci s tahy štětcem. Ty tvoří jemná a rychlá gesta, která výsledně vytváří neuvěřitelný vizuální zážitek v podobě zachycení ulice v deštivém dni. Vidíme zde alej stromů, která lemuje silnici, jež kříží celým plátnem. Z druhé strany cestu obklopuje zástavba domů počínající bělostnou fasádou jedné z budov. Ta jakoby rozzařuje kompozici, která jinak uniká do dálky pravého konce plátna a navozuje toliko působivou atmosféru. První plán díla je záměrně věnován jen deštěm potřísněné cestě pro chodce, která impresními tahy navozuje autentický pocit z deštivého počasí. A nejen to, taktéž dodává na pozvolné dynamice díla, které je následně kompozičně rozvedeno chodci, jež kráčejí po směru aleje. Nad městskou zástavbou se expresivně táhnou šedivá mračna, která se valí, jako mořská vlna. Z celého díla na diváka působí neuvěřitelně silné emoce. Ono zamžení, odlesky vody, cestující i sem tam rozsvícené světélko, to vše a mnohé další dodává dílu na síle a efektnosti. Plátno takovéto datace a kvality se již dlouho na aukčním trhu nenabízelo, a tak je výtečnou příležitostí pro sběratele nejen samotného Otakara Nejedlého, ale i toho nejlepšího co moderní česká malba může nabídnout.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 1 200 000 – 1 500 000.