Olej na plátně, 60 x 70 cm, rámováno, datace 1926. Publikováno: Lucie Vlčková, Antonín Kybal, Praha, 2017, s. 35. Pohled na stavení v geometrizující krajině je dílem velkého českého výtvarníka a tvůrce Antonína Kybala. Olej je zadatován do raného období autorovy tvorby, kdy očividně reflektoval kubizující prvky spolu s experimentováním s barevnou škálou. Kybal již zde projevuje umění pro následnou textilní tvorbu a cit pro kompoziční rozložení plochy. Zde se autor zaobíral pohledem na periferii města, kde v prvním plánu vložil jednoduchou vertikálu v podobě dřevěného sloupu vedení. Ten je dále doprovázen zelenou podestýlkou traviny, jež hraničí s krajem staveb. Kybal dal do popředí jednu část městské zástavby, která zpoza stinnou část vystupuje ve své bělostné záři. Budova je koncipována velmi konstruktivním způsobem, jenž podtrhují okenice v jedné řadě. Tvarosloví celého díla je jemně geometruzující, a přesto stromoví a zeleň je zde vyvedeno v kontrastu za pomoci poetičtějších forem. Dílo je autorovým ojedinělým malířským projevem takto vysoké kvality spolu s tím potvrzením, že figuruje v autorově dosavadní největší monografii. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 90 000 – 140 000.