Tempera na lepence, 18,8 x 24,3 cm, rámováno, signováno vpravo dole J. Z. Opatřeno odborným posudkem prof. Jaromíra Zeminy. Provenience: Dar autora profesoru Vincenci Novotnému. Z posudku prof. Jaromíra Zeminy: O tom, že autorem tohoto obrazu je Jan Zrzavý (1890 – 1977), nepochybuji. Zrzavý začal malovat Benátky roku 1928 za svého druhého pobytu v Itálii. Tehdy si toto město na vodě zamiloval a později se do něho několikrát vrátil, naposledy v roce 1964 a 1973. Poslední obrazy s benátskými motivy namaloval, pokud vím roku 1963. K motivům, jež nejčastěji maloval – většinou zpaměti, zachovávaje všude kolorit určovaný jemně odstíněnou část náměstí sv. Marka otevřená na Canal grande a nazývaná pro svou malou rozlohu Piazzetta, s dóžecím palácem vlevo, Starou knižnicí vpravo a dvěma sloupy mezi nimi, z nichž levý nese sochu okřídleného lva sv. Marka a pravý sochu sv. Teodora. Posuzovaný obraz je jedna z variant Piazzetty z roku 1928 (barevná reprodukce je ve velké monografii o Janu Zrzavém z roku 1941, číslo LXXIV), od níž se liší trochu jednodušší lineární i barevnou kompozicí. Obraz je zajímavý i pro přípis na zadní straně – věnování prof. Vincenci Novotnému, který patřil k nejbližšímu okruhu umělcových přátel. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 1 500 000 – 2 000 000.