Olej na plátně, 70 x 90 cm, rámováno, datace 1946, signováno vlevo dole Smetana, zezadu na plátně opatřeno přípisem s určením. Dílo zde prezentované spadá do autorova tvůrčího období druhé návštěvy Paříže. Tu navštívil v létě roku 1946, kdy navštívil George Braqua a Alberta Giacomettiho v jejich ateliérech. Jarní déšť souvisí se stejnojmenným dílem ve sbírce Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, který má nejen takřka stejné téma, ale i velice podobné rozměry. Plátno je výtečným příkladem autorova tvůrčího konání v duchu Skupiny 42 a taktéž reflexí jeho pařížské návštěvy. V námi nabízeném díle probíhá ruch života francouzského velkoměsta za času jarní přeháňky. Vidíme zde procházejícího gentlemana v klobouku, schovávajícího se pod deštníkem. Postava může je koncipována z profilu a co se týče kompozice, je ústřední postavou plátna. Muž kráčí v zástupu a za ním se nachází další postava, v tomto případě ženy. Ta je velice nápadně podobná ústřední postavě plátna sbírky roudnické galerie. Smetana zde vytvořil překotný přístup v zachycení městské periferie. Na rozdíl od děl z počátku čtyřicátých let, které formoval hutnějšími tvary a barvami, zde projevil větší chuť k fragmentálnosti zachycených skutečností, které konturuje černou linii. Smetana nechal projít světelnost těmito fakty a promluvit též surovost samotného plátna. Skladba díla se od minulých více geometrizovala, a i samotný formát plátna nabyl na velikosti oproti předchozím pracím. Jarní déšť je výjimečnou ukázkou skupinové práce Jana Smetany, jež se na aukčním trhu objevuje pouze sporadicky. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 250 000 – 350 000.