Olej na překližce, parketáž, 27 x 34,5 cm, rámováno, datace 1948, signováno vpravo dole Janeček 8. IV. 1948. Opatřeno štítkem s katalogovým číslem díla autora 9761. Posoudil a pravost díla potvrdil syn autora Ing. Tomáš Janeček. Divák hledí na lyrizující dílo jednoho z největších českých malířů povalečné moderny. Ota Janeček se nám v díle projevuje jako postkubistický tvůrce, jenž za pomoci dané zkratky vykouzlil realistický námět sedícího ptactva. Ten se v tvorbě malíře ve čtyřicátých letech objevil vícekrát, a to jako součást větší kompozice, tak i jako takto detailní náhled. Vidíme zde tři racky sedící na zdobném zábradlí, každého hledícího jiným směrem, jako jakási hlídka na stráži. Námět ptactva ve smyšleném prostoru byl autorovi vlastní a protíná jeho celou tvůrčí práci. V tomto případě nevidíme poeticky hřejivě vyznívajícího opeřence, jako tomu je v pozdních Janečkových pracích, ale hledíme na hrdě dmoucí se zástupce vodního ptactva, které poctilo svou návštěvou ruch města. Díla Oty Janečka spadající do čtyřicátých let jsou na aukčním trhu raritní. V daném případě taktéž můžeme mluvit o výtečné ukázce tohoto období autora a vysoké kvalitě provedení. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 250 000 – 350 000.