KRÁL Jaroslav (1883 Malešov u Kutné Hory - 1942 Osvětim)
vyvolávací cena: 130 000 CZK
Olej na plátně, 62 x 55 cm, rámováno, datace – okolo r. 1919, signováno vlevo dole Jar. Král. Velmi charismatický a příjemný olej Jaroslava Krále je ukázkou jeho rané tvorby, kdy byl v jeho díle znát uvolněný a lehký rukopis. Královy obrazy z této doby nesou ještě tendence snahy dozrát a najít si vlastní malířský styl, zároveň jsou však velmi svobodné a ukazují malířovu touhu po uvolněném uměleckém vyjadřování. Příjemné zákoutí vodní plochy lemované masou šedých skal předkládá jak jemné a lehké tahy štětcem v pravé části plátna, tak ostré výrazné hrany v části levé. Král se v období vzniku díla zařazuje mezi průkopníky zakladatelského pokolení moderní malby, kdy ve svých dílech aplikuje syrové expresívní přístupy v šedých až modravých odstínech, vyrovnané teplými odstíny okrové, zemité hnědi nebo přírodní zeleni.