Olej na překližce, 55 x 39,5 cm, rámováno, 50- léta 20- století, zezadu opatřeno autorskou ligaturou, zezadu opatřeno podpisem dcery autora. Posoudil a pravost díla potvrdil Stanislav Doležal. Provenience: Dílo pochází z majetku dcery autora Ervíny Bokové. Nabízené dílo spadá do pozdního období tvorby Františka Drtikola. Malba se stala umělci po fotografii nejbližším projevem jeho uměleckých ambicí. Jeho rozvíjení mandal, duchovních krajin či rozvitých zátiší byla respektovaným dalším směrem uměleckého konání. František Drtikol proslul pro svá avantgardní fotografická díla v níž se snoubí nové moderní přístupy spolu s fascinací ženskou krásou. Dílo Kytice Šeříku neztrácí nic na tomto úžasu umělce ze svébytného zachycování reality. Vidíme zde květ šeříku v jeho plné kráse a síle, zasazení do imaginárního prostoru, snad ateliéru umělce. Kytice je vržena do tajemné atmosféry, jež je doprovázena září zpoza plochu oleje. Ta dotváří onen vyšší rozměr a podtrhuje autorův záměr uvést diváka v úžas. Dílo je raritní nejen svou datací, ale taktéž proveniencí.