Soubor 77 bromostříbrných fotografií, původní kazeta, datace 1920 – 1921, značeno atelierem Drikol – Prague.
Opatřeno znaleckým posudkem Stanislava Doležala.
Z posudku Stanislava Doležala:
Posuzovaným dílem je velmi vzácný soubor celkem 77 portrétních fotografií významných osobností českého národa – tajné organizace Maffie, která představovala hlavní sílu domácího odboje během první světové války. Její vznik se datuje rokem 1914 a hlavními členy byli Edvard Beneš, Karel Kramář, Alois Rašín, Josef Scheiner a Přemysl Šámal (Jejich portréty jsou také součástí posuzovaného portfolia). Organizace řídila zpravodajskou a konspirační činnost, předávání informací a udržovala spojení se zahraniční sekcí. Její činnosti se účastnilo přes 200 osob.
Celý soubor 77 portrétů, datovaný rokem 1921, je umístěn do speciálního pouzdra, které bylo k tomuto účelu zhotovené. Fotografie jsou bromostříbrné originály a byly vytvořené v Drtikolově ateliéru ve Vodičkově ulici v Praze. Jejich autorem je František Drtikol (1883 – 1961), který byl již v této době považován za nejlepšího českého portrétistu. Díky tomuto renomé byl jeho pražský ateliér vyhledávaným místem a mít portrét od Drtikola mělo velký společenský kredit.
Všechny bromostříbrné fotografie tohoto jedinečného souboru jsou adjustovány na paspartě o rozměru 32 x 22 cm a ta je opatřená značkou ateliéru – Drtikol a spol., Praha 1921. Pod každou fotografií, jejichž velikost se pohybuje kolem 16 x 12 cm, je tuží napsáno celé jméno portrétovaného. Úvodní list portfolia je nadepsán Maffie 1914 – 1918 a signován Atel. Drtikol 1921. Na tomto listu je zřejmě později tužkou dopsáno – Celkem 77 kusů. Jednotlivé portréty tohoto unikátního cyklu vznikaly v období od konce roku 1918 a pravděpodobně až do vydání portfolia v roce 1921.
Z dostupných informací lze usuzovat, že většina portrétů byla Drtikolem vytvořena již během prvního roku od vzniku samostatného Československa.
Význam a prestiž Drtikolova ateliéru potvrzuje mimo jiné i to, že byl Drtikol pověřen portrétováním prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garriguea Masaryka. V monografii František Drtikol, vydané v roce 2000, Vladimír Birgus uvádí, že Drtikol věnoval Masarykovi k sedmdesátinám portrétní album členů Maffie. Vydavatelství Emporium v Praze vydalo v roce 1923 album pěti prezidentových portrétů tištěných světlotiskem a na jeho obalu si můžeme přečíst: F. Drtikol, z jehož fotografické dílny vyšly, jest z oněch mála průkopníků, kteří po řadu let snaží se vymaniti portrétní fotografii z běžné šablony. V jeho dílech zjevny jsou oba znaky dobré fotografie: postižení charakteristiky osoby ve výrazu obličeje i postoji a solidní technická znalost bez hluché řemeslnické manýry. F. Drtikol vytvořil velkou řadu podobizen předních našich současníků z kruhů vědeckých, uměleckých a spisovatelských. Práce tyto mají cenu historickou, budou ale i svědky jeho uměleckého postřehu a zdatnosti.
Závěrem lze říci, že tento unikátní soubor 77 portrétů významných osobností počátku první Československé republiky má značnou historickou hodnotu a je relativně v dobrém stavu, vzhledem k jeho stáří, vznikl před 100 lety. Další jeho nemalou přidanou hodnotou je, že autorem portrétů je František Drtikol, který položil základy české moderní fotografii. Jeho umělecké práce jsou zastoupeny v prestižních světových sbírkách a publikacích, které
ho řadí mezi největší světové fotografické osobnosti 20. století.