Olej na plátně, 90 x 76 cm, rámováno, datace – 90. léta 19. století,
Opatřeno restaurátorskou zprávou od ak. mal. rest. Davida Franka.
Opatřeno umělecko-historickým posudkem od PhDr. Kateřiny Mazáčové.
Předložený obraz zpodobňuje matku s dítětem na klíně. Formát sedící postavy, zachycené ze tří čtvrtin, užíval František Dvořák často, a to v typu tzv. žánrového portrétu. Dvojice zaujímá tradiční kompoziční vzorec Madony – matka, zachycená téměř z profilu, klopí zrak k dítěti, něžným gestem se dotýká jeho ruky a směřuje tak k němu pozornost diváka. Dvojice na obraze nemůže představovat Dvořákovu vlastní nejužší rodinu. Tvář zobrazené ženy však nápadně připomíná podobu Dvořákovy sestry Anastázie. Podle oděvu a účesu ženy lze obraz datovat do poloviny 90. let 19. století. Tedy do rozhraní autorova působení v USA a ve Francii. V rámci autorovy tvorby se obraz vyznačuje volnějším rukopisem, jejž umělec v 90. letech uplatňoval v žánrové, ale i soukromé portrétní sféře. Po formální stránce obsahuje předložený obraz detaily, které Dvořák jen v nepatrných obměnách typicky opakuje ve svých dílech, jako např. tvar uší, gesto sevřené dětské ručky pro autora charakteristická modelace ženského předloktí. Dílo je reprezentativním formátem autorovy tvorby dané doby.