Olej na plátně, 45 x 58 cm, rámováno, datace okolo r. 1910, opatřeno přípisem s určením. Nabízené dílo přímo vyzařuje secesivní náladu, tajemno a krásu zachyceného. Autor díla František Dvořák Brunner byl vrstevníkem a zároveň spolužákem umělců jako Luděk Marold či Alfons Mucha. Tento výtečný malíř portrétů, jimiž se proslavil při svém pobytu ve Francii, se též proslavil též jako propagátor nové spirituality. Po svých úspěších na kontinentu odcestoval do USA, kde taktéž zaznamenal velký úspěch a užíval vysoké vážnosti. Předložené dílo je Dvořákovým nádherným příkladem pokusu o záznam magického výrazu reality s dozvuky symbolistního tvarosloví a secesní atmosféry. Žena, jenž vyhlíží zpoza zeleně má úžasně bujný účes, jenž můžeme připodobnit k manýře secese, ale též napovídá něco magického, bujarého, provázaného s přírodou. I onen pohled ženy je spirituální, je nepřímý, vytržený z reality, hledící do neznáma, do výšin dálek. Malíř v díle použil nádherných barev, tonů zeleně a žlutě, jejichž valéry vytvářejí zasněný pohled. František Dvořák Brunner zde vytvořil dílo skvělé kvality, která se mírou své jedinečnosti může rovnat světovým mistrům secesního slohu a s kvalitou si nezadá například ani s díly Alfonse Muchy. Předložené dílo je výtečnou prací, jak po stránce technické, tak po stránce estetické a autor tímto dílem jen potvrdil svou užasnou kvalitu opěvovanou na obou stranách oceánu.