Olej na plátně, 41 x 33 cm, rámováno, signováno vpravo dole Fr. Eberl. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové Ph.D. Vystaveno: Musée du Montparnasse, Paříž, 2002 Publikováno: Gerald Weinpolter, Miriam Forster, Francois Zdenek Eberl, online catalogue raisonné, č. 293, „At the Spring“. Posuzovaný obraz „U pramene“ je autentickým, senzuálně laděným a velmi malířsky kultivovaným dílem Františka Zdeňka Eberleho, znovuobjeveného velikána česko-francouzské malby, umělce mezinárodního renomé, představitele slavné École de Paris, který převážnou část svého života prožil na Montmartru, a jehož jméno bylo v době největší slávy zařazeno po bok jeho osobních přátel jako byli Pablo Picasso, Amadeo Modigliani či Maurice de Vlaminck. Posuzované dílo „U Pramene“ je Eberlovým krásným, klasicky vystavěným dílem, jež svého autora zařazuje mezi přední představitele smyslového realismu dvacátých a třicátých let. Zatímco některá umělcova plátně se vyznačují potemnělejším laděním, odpovídajícím melancholii pařížského polosvěta, jehož tváře a do nich vepsané osudy ho tolik přitahovaly, v tomto díle naopak vytvořil nesmírně půvabný obraz panenské čistoty. Ztvárnil mladou dívku hnědých vlasů v moderním sestřihu ve chvíli, kdy odložila šaty, aby se osvěžila přímo z pramene, kde voda bývá nejprůzračnější. Ponechala si jen červené lodičky, které představují k celkovému zemitému barevnému ladění účinný kontrapunkt, stejně jako dodávají plátnu na koketní rozvernosti.