Olej na dřevěné desce, 61 x 78 cm, rámováno, datace 2012, signováno vlevo dole Ivan Exner MMXII, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením.
Barvy krajiny, Ivan Exner a přední čeští krajináři, Galerie Goltzova tvrz a město Golčův Jeníkov (5.5.-15.7.2018)
Publikováno a reprodukováno: Ivan Exner obrazy z let1983 - 2014, str. 500.
Dílo Ivana Exnera má dvě polohy, jedna je modernistického ražení vytvářející abstrahované obrazy reálných skutečností, ta druhá je akademické nátury, kdy se štětec vedený jeho rukou stává nástrojem mistrně vytvořených pohledů klasické malby krajinného pohledu. Předložené dílo Padlé stromy s podtitulem Cesta do Nové vsi u Pyšel je výtečným příkladem druhé jmenované cesty jeho tvorby. Malíř se zde projevuje jako neobyčejný zjev z minulých časů. Jeho mistrovská technika malby se zde dá porovnávat se zakládajícími malířI české krajinářské školy. Ivan Exner zde ukazuje práci, která by se v minulém století dala obdivovat na prvních výstavách S.V.U. Mánes a nic by neztratila na své kvalitě, ba co víc, byla by vyzdvihována a opěvována. Malba je zde vyvedena v pro autora typickém, mistrovsky kultivovaném výtvarném přednesu. Vše zde hraje, jak má, rozvržení kompozice, perspektiva či použití barevné palety, to vše vytváří jedinečně realistický pohled na zvolenou krajinu.