Tužka a akvarel na papíře, 58 x 44 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1914–1915, signováno vpravo dole E.F. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa. Provenience: Z rodiny autora; restituce Národní galerie, K 34187. Komentář PhDr. Karla Srpa: Přestože kresba není datována, lze ji srovnáním s jinými díly Emila Filly zařadit do jeho holandského období, do let 1914 - 1915, čemuž odpovídá i její komparace s dalšími kresbami. Máme před sebou velmi volné, otevřené dílo, které Filla nechápal jako přípravnou kresbu k obrazu, ale jako jednu z kreseb na široké cestě jeho rozvíjení kubismu, jemuž dával vlastní obrysy, jen volně odkazující k Picassovi. Kresba má svůj střed, nacházející se v hlavě, uvnitř níž je několik překrývajících se geometrických obrazců, jednak abstraktních, jednak mírně antropomorfizovaných, aby se postupně rozvinula po celé ploše, jak napovídají pronikající se plány ortogonálních a diagonálních linií, do nichž Filla vstoupil jiným kresebným stylem, jenž měl v jeho případě vyjadřovat kontrast světla a stínu. Je zřejmé, že ke kresbě přistupoval jako malíř, že i když své kresby vystavoval někdy samostatně, byly prováděny pod pohledem malířského vidění. Fillovy kresby z holandského období stále čekají na své zhodnocení. Až budou vystaveny souhrnně, stanou se velkým objevem, Filla v tomto ohledu je velkým příslibem nejen pro bádání, ale zejména pro ctitele jeho umění. Nyní můžeme ocenit celkový vhled Filly do pojímaného námětu, jeho souhrnnost, pronikající celým jeho dílem.