Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Olej, písek a email na dřevěné desce, zezadu opatřené parketáží, 22 x 32 cm, rámováno, datováno 1931, signováno vlevo dole Emil Filla.
Opatřeno odbornými posudky Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy a Ak. mal. Zory Grohmanové.
Z posudku prof PhDr. Jaromíra Zeminy:
Autorství Emila Filly (1882 – 1973) je tu nepochybné. Tento půvabný obraz vznikl v jednom z Fillových nejšťastnějších tvůrčích období na rozhraní 20. a 30. let a tehdejší práce patří k vrcholům jeho tvorby. Tehdy Filla namaloval kromě rozměrnějších obrazů figurálních jako Žena při toaletě (1929) a Po koupeli (1930), řadu drobných zátiší, jako je toto, pro jejichž charakteristiku se hodí asi nejlépe adjektiva odpočinkový a rozkošnický.
O malířově suverénním mistrovství zde svědčí nejen jemně nuancovaná, delikátní barevnost, nýbrž také způsob, jímž jsou rozrůzněny látkové vlastnosti malby – střídání olejových barev a emailů, míchání jemné drtě do barevné pasty a rytí do ní: Fillova vynalézavost v tomto směru neměla u nás obdoby.
Z posudku Ak. mal. Zory Grohmanové:
Restaurátorský průzkum u obrazu Zátiší s ananasem a pohárem jednoznačně potvrdil autorství Emila Filly. V období 30. let umělec také s oblibou maloval na dřevěných deskách, z nichž některé byly také zajištěné dřevěnou parketáží, na přiloženém RTG snímku zátiší vyniká Fillův suverénní rukopis, zobrazuje se rytá kresba do mokrého a shluky zrn příměsí. Podle stupně propustnosti RTG paprsku lze rozlišit i lokalitu použití různých bílých materiálů – např. olovnaté zinkové běloby nebo křídy.
Emil Filla byl žákem V. Bukovace na AVU v Praze, zdrojem jeho tvorby je však umění starých mistrů, jimž věnoval nesčetně úvah, a tvorba Munchova a Picassova, kterou někdy až dogmaticky sledoval. Se skupinou Osma a později Skupinou výtvarných umělců spoluvytváří platformu pro orientaci českého moderního umění, majícího svůj počátek v otřesu z výstavy Munchovy v r. 1905. Fillův kubismus prochází několika etapami od strohosti holandského období až po znakovost 40. let. Ve 30. letech se jeho forma monumentalizuje do námětů zápasů, mýtů a lidových písní, v 50. letech se proměňuje do realismu pohledů na České Středohoří.
Autor viz T 1/220,2/761, TD 53, V 2/104,5/478, B 4/365, Ch 2/247, NEČVU 1/176, Č. Berka, Soupis gr. tvorby E. Filly, 1964.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.