Olej na plátně, 150 x 110 cm, rámováno, datace 1993, signováno vlevo dole FKF 93.
Miroslav Krob, Miroslav Krob jr., František Karel Foltýn, Praha, 2005.
František Karel Foltýn patří mezi významné představitele moderní české malby a jeho díla, zejména v 90. letech, byla charakteristická hlubokou symbolikou a kombinací surrealistických prvků s vizemi současného světa. Obraz Díra do srdce datovaný rokem 1993, poskytuje fascinující pohled na umělcovo zkoumání vnitřních i vnějších konfliktů prostřednictvím vizuálního vyprávění. Autor na plátně využívá kombinaci realistických a surrealistických prvků, což je typické pro jeho pozdní tvorbu. Malba se vyznačuje precizním detailním zpracováním některých objektů, například postava na kříži, ptáci či astronaut, což kontrastuje s abstraktními geometrickými tvary a plochami v pozadí. Tento kontrast mezi realitou a fantazií podtrhuje obrazovou dynamiku a jeho schopnost vyvolat u diváka pocit tajemství a neklidu. Barevná paleta obrazu je promyšlená, s výrazným použitím teplých tónů, které vyzařují emoce a zároveň vytvářejí kontrast s chladnějšími prvky, příkladem geometrické konstrukce a futuristické motivy. Foltýn mistrně používá světlo a stín k vytvoření hloubky a prostorovosti obrazu, ale také k podtržení emocionálního náboje díla. Ústředním motivem je postava na kříži, která má symbolické konotace. V díře, která je do jejího těla vyříznuta, vidíme květiny a ptáky, což může představovat kontrast mezi utrpením a přírodním cyklem života a smrti. Zároveň přítomnost moderních symbolů, jako je postava astronauta, vytváří dojem propojení duchovního a technologického světa. To odráží umělcovu fascinaci tím, jak moderní společnost ovlivňuje naše základní lidské hodnoty a víru.