081 | DĚVČÁTKO S JABLKEM
GANS Paula (1883 – 1941)
- vyvolávací cena: 55 000 CZK
Olej na lepence, 67 x 48,5 cm, rámováno, datace 1928.
Provenience:
Soukromá sbírka Německo, Dr.Irene Lehre – Berlin, Auktion 53, 31.10.2020.
Většina obrazů hronovské rodačky Pauly Gans byla objevena až roku 1977 na panství malířky Herthy Spielberg. Ta v roce 1920, poté, co složila ve Vídni zkoušku z anglického jazyka, odjela se svým bratrem Richardem z Československa a v Hamburku se připojila k „Hamburgische Künstlerschaft“. Jako obživa jí sloužily soukromé hodiny malby, jakkoliv hmotnou nouzí ještě netrpěla. Přátelství s hamburskou malířkou Herthou Spielberg je protkáváno cestami do Paříže. Její portréty jsou často mimořádně barevně pojaté malby, s neakademickým citem pro psychologizaci modelu, pascinovského či soutinovského střihu. Nikoliv však předmětná malba, která zobrazuje portrét děvčátka Edith, obklopeného krvavým nebezpečím z budoucnosti a jablkem nastalé zralosti. Totiž, melancholický pohled děvčátka dává tušit chvějivou obavu samotné malířky o osud portrétované. Mimořádný je rozpor mezi zdánlivě prázdným „expresivním prostorem“ a ukotvený klid portrétované. Dobře zvolený balanc jednotlivých protikladů. I pro samotnou malířku, za pouhých 5let, se začne zjevovat značné nebezpečí „expresivního prostoru“. Židé a umělci v Hamburku jsou stále více nacisty ostrakizováni, je vyloučena z malířského spolku, je jí zakázáno vystavovat, až v roce 1941, v předvečer její deportace do koncentračního tábora v Minsku, sama umělkyně spáchá dobrovolnou sebevraždu. Nejedná se už o srozumitelný svět, v kterém by chtěla sama žít.