Olej na plátně, 50 x 40 cm, datace 2019, signováno vpravo dole J. GEMROT 19. Jan Gemrot je jedním z nejzajímavějších a nejslibnějších současných malířů na českém uměleckém poli. V posledních letech je pro jeho tvorbu typický příklon k hyperrealismu, jemuž malíř osobitým způsobem přidává dávku nadsázky a jistou dávku imaginativnosti. Vidíme zde ženskou postavu ve zdvojeném podání. Postava sedící nahé krásky se skloněnou hlavou je zatížena, jak napovídá pojmenování plátna, svou vlastní existencí. V daném případě hledíme na virtuózně vytvořenou kompozici, kdy emoce se nepřeměňuje jen v expresivní vjem, ale i ve vjem vizuální, kdy dochází k jakémusi rozdělení na hmotné já a onu existenci, jež se tyčí nad dívkou, jako skutečná věcná tíže. Celé plátno je vytvořeno za pomoci takřka monochromní palety šedi, která ve svých odstínech tvoří za pomoci ruky autora jedinečný prožitek. Jan Gemrot nepřestává fascinovat svou schopností propojení surreálných, meditativních i provokativních prvků v zářivém celku média obrazu.