Olej na plátně, 105 x 75 cm, rámováno, datace 1922, signováno vpravo dole Alb. Gleizes. Provenience: Juliette Roche-Gleizes, Prodáno Palais Galliera, Paris, March 16, 1973, lot 171 Fondation Albert Gleizes Prodáno Calmels, Chambre, Cohen, Paris, December 15, 2000, lot 54 Chantal and Guy Heytens, Belgium. Vystaveno: Paris, Salon des Tuileries, 1924, no. 2. Aix-en-Provence, Galerie Lucien Blanc, Rétrospective Albert Gleizes, 1954, no. 19. Avignon, Musée Calvet, Albert Gleizes 1881-1953, 1962, no. 21. Musée de Grenoble, Albert Gleizes et Temp?te dans les Salons, 1910-1914, 1963, no. 27. Chicago, R. S. Johnson Fine Art, Paintings, Works on Paper, Sculpture, 1880-1970, 2006, no. 13. Publikováno: Anne Varichon and Henri Giriat, Albert Gleizes Catalogue Raisonné, vol. 1, Paris, 1998, no. 1231, illustrováno s. 400. Gleizes proslul svými experimenty s principy kubismu. Spolu s Jeanem Metzingerem napsal v roce 1912 knihu Du Cubisme, první publikaci, která nabízí definici kubismu. Dílo Cavalaire, dokončené v roce 1922, je ikonickým příkladem toho, jak se Gleizes, Metzinger, Lhote a Villon ve dvacátých letech 20. století vyvíjeli od svého kubistického stylu k výraznějšímu využití barev. Současný výjev představuje Cavalaire, malé pobřežní městečko v zálivu Saint Tropez, které Gleizes během své kariéry ztvárnil několikrát. Modrá a zelená barevnost v kontrastu se žlutými a růžovými tóny díla ukazují, jak přímořská lokalita Středomoří inspirovala umělce k vykreslení jednoho z jeho nejlepších velkoformátových děl. Navíc bylo toto prostředí ideálním námětem, když zkoumal toto větší lpění na barvě. Gleizes také použil syntetické kubistické principy k vytvoření zploštělého prostoru a uspořádání planimetrického prostoru kompozice.