Olej na plátně adjustovaném na sololitové desce, 77 x 60 cm, rámováno, signováno dole uprostřed I. DE La SERNA.
Světově velmi žádaný španělský výtvarník a malíř patří mezi kriticky a sběratelsky časem prověřené autory, kteří svým významem přesáhli hranice svého regionu. Gonzálesovo dětství, stejně tak jako dospívání, je spjato se španělským krajem Granadou. Jeho život významně ovlivnil jeho přítel z dětství Federico Garcia Lorca, který se stal slavným básníkem a inicioval uměleckou skupinu, jež se z Granady a postupně i z celého Španělska přemístila do hlavního uměleckého města Evropy - Paříže. Nicméně byl to především Madrid, který byl klíčový pro formování umělcovy malířské osobnosti. Setkával se s ohromnými velikány kultovní galerie Prado, kteří formovali jeho autorský rukopis. Počátek 30. let je pro Gonzálese mimořádně úspěšný. Ceny jeho obrazů prudce rostou a dostává se do kontaktu s bohatými sběrateli. Oproti francouzskému úspěchu se mu oficiálního přijetí v rodném Španělsku dostává až o řadu let později, přesto ho plně neuspokojí. Ačkoliv González na počátku své tvorby experimentoval s neoklasickými formami, je proslulý především svými pozdějšími díly v čistě kubistickém stylu. I přes svou blízkou formou k Picassově a Braquově pojetí jsou Gonzálesovy obrazy jedinečné, jelikož v sobě odhalují náklonnost k barvě ovlivněné francouzskými impresionisty. Nabízené dílo souvisí právě s autorovou poválečnou tvorbou, kdy se tvarosloví jeho maleb zredukovalo a za pomoci jazyka obrysu a barev vytvářelo kýžený efekt. Arbones odkazuje na obyvatele jihofrancouzského Narbonnes. Toto město měl velmi bohatou historii, od římského založení, přes vizigótské území, po velmi úzký vztah s nedalekou Hispánii. Právě onen vztah s rodnou zemí možná byl jeden z prvních impulsů vytvoření tohoto díla. Předložené dílo nese všechny výjimečné znaky poválečné tvorby autora, spolu se vší barevností a svébytným vnímáním, který toliko souvisí s poskubistickým ražením.