Olej na plátně, 36 x 30 cm, rámováno, datace 1946, signováno vpravo dole F. Gross. Vystaveno: František Gross „Nic není černobílé“, Galerie Moderna, Praha 2017. Dílo zde předložené pochází z ruky jednoho ze zakladatelů Skupiny 42 a též z ruky malíře a výtvarníka, který spojil svou tvorbu s osobitým výtvarným výrazem, jenž ho předchází do dnešních dní. František Gross v díle Figura s Měsícem vsadil svou dnes již typickou technicistní figuru do takřka reálného světa. Tento formát, skladba poukazuje právě na autorovo sepětí se skupinou a jejím zaujetí pro civilní chod dané doby, každodennost jedince. Spolu s tím Gross rozehrál zajímavou kompozici se svým originálním zobrazením figury a dohromady zde zrak diváka hledí na přelomové dílo autorovy tvorby, které stojí na pomezí dvou údobí malířova vývoje. Figura s Měsícem je autorovou prací, jež jistě stojí za pozornost jak znalce skupinové tvorby, tak obdivovatele Františka Grosse samotného.