Olej na lepence, 35 x 49 cm, autorským rám od Jiří Koláře, datace 1945, signováno F. Gross 1945, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením.
František Gross se v díle plně projevuje jako zástupce slavné Skupiny 42. Tato skupina se, i když ne striktně, zabývala sledováním života ve městě, civilními událostmi a životem jedince v molochu zvaném metropole. Gross zde podává pohled na plynojem, výdobytek moderního průmyslu. Umělec velkou část své tvorby svázal s libeňskými pohledy, kdy si všímal střech, továren v nedalekých Vysočanech a v neposlední řadě právě i libeňského plynojemu. Vidíme část průmyslové krajiny, spolu v prvním plánu vymalovanou postavou. Ta je zde jako svědek stále pohybujícího se průmyslu. Malba je zde vedena v temnějších tónech, a tak podtrhuje zvolený sociální námět. František Gross je velmi znám pro své pozdější strukturované postavy a výjevy, ale dílo Krajina s plynojemem nás přenáší na počátek jeho tvorby, k surovosti doby poválečné a co hlavně, do jím milované melancholické krajiny továren a kouře.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 300 000 – 400 000 CZK.