Akryl na plátně, 45 x 45 cm, rámováno, datace - 1991-92, signováno zezadu na blindrámu Milan Grygar 1991-92.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Nabízené dílo spadá do autorovy tvorby tzv. černých obrazů, jež započal vytvářet umělec od roku 1987. Poetika těchto černých obrazů je založena na vzájemném kontrastu černé plochy a ostré barevnosti položených linií. Ona monochromní čerň plní sémantickou funkci, zosobňuje statičnost a hloubku. Černá barva též tvoří kontrast ke světlu, které je zastoupeno jako ona světlá linie komplementárních barev protínajících černou plochu, prostor zobrazujících trvání a směr v čase tohoto světla. Za pomoci luminiscence této přímky autor materializoval světlo a pohyb v čase. Grygar je umělec svého druhu nevídaný, jeho formát přesahuje hranice českého státu, jeho přínos na poli umění je světový. Nabízené dílo je výtečným příkladem jemné, ale silné práce umělce a nádherným příkladem autorovy tvorby z počátku devadesátých let.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 300 000 – 400 000 CZK.