Olej na lepence, 48 x 54,5 cm, rámováno, datace – okolo 1930, signováno vlevo dole ROM. HAVELKA. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Malíř Roman Havelka se proslavil zejména díky svým barevně živým krajinám vycházejícím z mařákovské tradice. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Lišky a Stibrala, později na pražské AVU u prof. Julia Mařáka. Nejvíce bylo malířovo dílo ovlivněno dobovým realismem, avšak již za studijních let se jeho paleta odlišovala barevnějšími tóny; zvláště jsou typické odstíny živé zelené. O prolínání realismu a ornamentu svědčí i předložené plátno z autorova již vyzrálého tvůrčího období. Zvláště pak přední plán stromoví splývá v jakousi dekorativní změť temně laděných barevných odrazů štětce a vytváří tak kontrast s modravými skalami v dálce. Havelka tvořil v duchu mařákovské tradice, jeho autorský přednes je lyrický a pozornost je upoutaná zvláště ke krajinným výjevům s konkrétním atmosférou, kterou udává vybraný motiv jako vodopád, stráň, skála. Zajímavé jsou i jeho ilustrace, podílel se na ilustrování dnes již kultovního knižního cyklu Hrady a zámky české A. Sedláčka. Předložené dílo je krásnou ukázkou Havelkova umění zachytit krásu přírody v jejím zasněném rozpoložení a ukazuje, jaké schopnosti si přinesl z mařákovské školy, jež následně osobitě rozvijí.