Koláž na papíře, 40 x 39 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1973, signováno vpravo dole AH 73. Koláž jako umělecká technika se v díle Adolfa Hoffmeistera vyvinula na začátku 20. století a postupně získávala na důležitosti, zejména v období meziválečné avantgardy. Hoffmeister, inspirovaný kubismem a surrealismem, dokázal tuto techniku aplikovat ve svých politických a společenských komentářích. Koláže byly pro Hoffmeistera cestou, jak kombinovat různé prvky skutečnosti – fotografie, novinové výstřižky a kresby – a přetvářet je do nové, často ironické nebo kritické podoby. Jeho koláže mají hravý, experimentální charakter, přesto však nesou hluboké významy a často se vztahují k aktuálním politickým a sociálním otázkám. V jeho tvorbě můžeme nalézt odkazy na dadaismus a surrealismus, zejména co se týče jeho uvolněného přístupu k formě a obsahu. Adolf Hoffmeister svým přístupem ke koláži spojoval uměleckou inovaci s politickou angažovaností. Jeho díla, ovlivněná avantgardou, surrealismem a kubismem, byla reakcí na svět kolem něj, ať už šlo o umělecké, politické či sociální otázky. Jeho hluboké vztahy s osobnostmi jako Vítězslav Nezval, jeho kulturní napojení na Francii a Belgii, ale také jeho politická aktivita, z něho vytvořily významnou osobnost české i mezinárodní kulturní scény. Koláže byly pro Adolfa Hoffmeistera klíčovým médiem, kde mohl nejen vizuálně experimentovat, ale také vyjadřovat své politické a společenské názory.