Olej na plátně, 80 x 120 cm, rámováno, datace 1928, signováno K. Holan 28. Opatřeno certifikátem pravosti od vnučky autora Milady Sukdolákové. Karel Holan je znám zejména jako malíř městské krajiny, zákoutí a němý svědek dobové podoby vypodobněných míst. Dané dílo, jež zobrazuje akt ženy ateliérového ražení, je pro jeho tvorbu ojedinělým a vzácným motivem. Hledíme zde na nahou dívku v její plné kráse. Ta spočívá na okrovém loži a hledí směrem za hranice rámoví. Po modelčině levici se nachází žluté kvítí vsazené do malované, modro bílé vázy stojící na židli. Tento výjev sám osobě je stylizován jako malířské zátiší a nechává napovědět, že jsme se právě ocitli v malířově ateliéru. Dívka nerušeně a zádumčivě hledí zvoleným směrem, jakoby ani nebyla zvoleným modelem, jen nad čímsi přemítala a daným prostor byl jejím hájemstvím. Velkoformátový rozměr plátna podtrhuje efektnost jeho námětu a přímo zve hledícího, aby se stal součástí zachyceného momentu. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 140 000 – 200 000.