Olej na plátně, 100 x 75 cm, rámováno, datace 1928, signováno vpravo dole K. Holan 1928, zezadu opatřeno přípisem s určením. Opatřeno certifikátem o pravosti díla od vnučky Milady Sukdolákové. Publikováno: Jiří Šmíd, Karel Holan, Odeon, Praha, 1984, č. 51. Karel Holan je znám pro své městské pohledy a zákoutí, jimiž se proslavil a taktéž pomohl zachovat jejich genius loci, který je mnohdy nenávratně pryč. V nabízeném díle se představuje ve zcela jiné poloze, a to jako malíř ženského aktu. Hledíme na černovlásku v oděnou jen do roucha Evino, cudně zakrývající si poprsí. Holan vypodobnil dívku v poloze sedu, kdy je malována vložena nejspíše do prostoru bytu, který je částečně otevřen a dává tak možnost osvítit kýžený moment atmosférickým světlem. Co je zřejmé a neměnné je Holanův signifikantní malířský podpis v duchu silnějších tahů štětcem, které přesto neztrácejí nic na chtěném vjemu. Vidíme silnější kontury oklešťující dívčinu postavu či samotné materie námětu. Holan zde vypodobnil citlivou dívku s lehkým úsměvem, stojící mu stejně tak modelem, jako to autor míval u budov či celé zástavby. Dílo svým námětem a taktéž formátem patří k malířovým galerijním dílům.