057 | ZIMA
HOLAN Karel (1893 – 1953)
- vyvolávací cena: 40 000 CZK
Olej na kartonu, 60 x 50 cm, rámováno, signováno vpravo dole K. Holan.
Obraz Zima od malíře Karla Holana, jenž je znám pro svůj realistický malířský styl, zachycuje zimní krajinu v typicky melancholickém stylu, který je pro tohoto malíře charakteristický. Na první pohled je patrná tichá atmosféra zimního venkova, kdy stromy bez listí stojí v poklidné, zasněžené krajině, zatímco v dálce lze vidět stavení pokryté sněhem. Holan využívá jemné odstíny bílé a šedé barvy, aby věrně vystihl atmosféru zimního dne, kdy světlo je tlumené a vše pokrývá chladná bílá vrstva. Strohost stromů a zasněžená pole přidávají obrazu ponurý nádech, který je typický pro Holanovu krajinomalbu. Tento obraz opět dokazuje, jak Holan dokázal prostřednictvím jednoduché krajiny zachytit hluboké emoce a krásu zdánlivě obyčejných venkovských motivů.