Olej na kartonu, 42 x 50 cm, rámováno, datace 1920, signováno vlevo dole Holub 1920. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Dílo českého malíře, jednoho z žáků Mařákovy školy. Během studia obdržel Purmannovo stipendium a následně i Hlávkovo stipendium, které mu umožnilo odcestovat do Dalmácie a Černé Hory, kde maloval pro dvorní divadlo v Cetyni. Po návratu z cest se usadil v Kralupech nad Vltavou, kde si otevřel fotografický ateliér a přivydělával si i výukou hry na housle a jako písař u okresního soudu. Byl malířem krajin, v obrazech znázorňoval přírodní náladové okamžiky z jednotlivých ročních období. Maloval krásné krajiny Povltaví a Podřipska, např. Vltavu u Nelahozevsi, Lobeček, Veltruský park aj. Pro Holuba je ve větších rozměrech pláten typická promalovanost s ostrými konturami a zelenavý kolorit, v menších rozměrech se uchyluje i do mírně impresivnější polohy, jak je tomu např. u nabízené krajinomalby. Holubova technika malby je v tomto případě velice precizní, používá drobné a rychlé tahy štětce, což místy působí až pointilisticky. Zobrazená scenérie je krásným zachycením barevných kontrastů malířovy oblíbené podzimní krajiny; dosud jasně zelené stromy se barevně vyjímají v prostředí teplými barevnými tóny zbarvené traviny. Celou kompozici rozjasňuje vodní hladina, v jejímž odrazu se zračí blankytné nebe, stejně tak jako skalní masiv v pozadí.