Kombinovaná technika na kartonu, 25,5 x 35,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1942, signováno F. Hudeček 42. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové Ph.D. Dílo z ruky Františka Hudečka nás přivádí do času podzimu. František Hudeček, jeden ze zástupců věhlasné Skupiny 42, zde vytváří imaginaci jmenovaného ročního období za pomoci velice civilních prostředků, které jsou přesto protkány expresivní náladou podtrhnutou zvolenou paletou barev. V prvním plánu se divák svým zrakem střetává s klasy obilí, které se mihotají ve větru potemnělé krajiny. Obili je vyvedeno v lehce zlatavém tónu, který je ostře v protikladu s dalšími plány. Příkladem budiž kárka po levé straně zraku diváka, která se se svým nákladem krčí ve stínu atmosféry rozhlehlé krajiny. Vidíme zde náčiní a košíky, které jsou zde již opuštěny. Čas žní, léta a teplých dní je již nenávratně pryč, a tak zde oba náměty, kárka i obilí, hrají němé svědky dobrých časů. Práce zde nabízená je datována do roku 1942, do roku velmi těžkého pro český národ sužovaný druhou světovou válkou a o to víc přiostřeného květnovými událostmi. František Hudeček, stejně tak jako většina zástupců Skupiny 42 zde přednáší nejen emotivní sdělení skrze médium obrazu, ale též mistrně přednáší svou tvorbu a jedinečný přístup na poli moderního umění.