Olej na plátně adjustovaném na překližce, 26,5 x 56,5 cm, rámováno, datace 1942, signováno vlevo dole Fr. Hudeček 42, zezadu opatřeno výstavním štítkem.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jaromíra Zeminy.
Vystaveno a publikováno: Má vlast - Pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, Správa Pražského hradu a S.V.U. Mánes, 4. 9.–1. 11. 2015, str. 615.
Z posudku prof. PhDr. Jaromíra Zeminy:
Posuzovaný obraz představuje krajinu v pravém smyslu toho slova – krajinu takového typu, jaký zpodobovali například Holanďani 17. století. Je tu v širokém záběru zpodobena úrodná hanácká rovina, v popředí přerušená nízkým návrším, na němž se rozkládá vesnice, pravděpodobně Hudečkovy rodné Němčice. Je to krajina letní, kde značnou část zabírají lány obilí, jejichž žluť září o to víc, že je zaplavena proudem slunečních paprsků – září tak, že pole vypadají jako velká plocha vodní, v níž se slunce zrcadlí. Tímto slunečným světlem jako by Hudeček, trvale zaujatý fenoménem světla, chtěl vytvořit protiváhu světlu hvězd na noční obloze, s nimiž se na některých obrazech Nočního chodce z roku 1941 směšuje světlo pouličních lamp. Málokterý Hudečkův obraz svědčí o magičnosti jeho realismu z počátku čtyřicátých let tak přesvědčivé jako tato velmi barevná Letní krajina, zasluhující zvláštní pozornost těch, kdo Hudečkovu tvorbu mají rádi.