Olej na plátně, 61,5 x 47,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Istler.
Istlerova Tanečnice je v kontextu malířova díla předzvěstí čisté abstrakce, které dosáhl na vrcholu své umělecké i životní dráhy na konci devadesátých let. Istler, jenž proslul jako průkopník v oblasti nových technik, informelu a později zejména pastózním nanášení barev, se nám v tomto díle ukazuje jako mistrný představitel českého poválečného surrealismu. Na Istlerovu tvorbu mělo totiž bezesporu zásadní vliv seznámení s K. Teigem a Toyen v r. 1941, čelními osobnostmi tohoto proudu v českém umění. Důležité bylo i generační setkání se členy budoucí skupiny Ra, s nimiž spolupracoval od r. 1942. Přestože během válečných let neměl šanci svá díla prezentovat, budilo jeho dílo velkou pozornost. Ve svém grafickém, kreslířském i malířském díle, jak dokazuje i obraz Tanečnice, byl Istler osobitý, jakkoli na počátku vnímavý v souvislosti s podněty artificialismu. Od 40. let rozvíjí jednak náznakovou předmětnost přecházející ve vlastní znakový systém, avšak tíhne i ke konkretizující fantazijní skutečnosti. Ukázkou takového přístupu je také Tanečnice, kde ústředním bodem kompozice je protáhlý objekt modravé barvy, tolik připomínající pověstné série larev dalšího předního surrealisty, Františka Muziky. Při bližším pohledu však v jeho tvarech odhalíme oblou siluetu ženského těla zakončenou protáhlými baletními nožkami vznášející se v beztvarém prostoru tvořeného tóny vínové barvy, který jí v několika partiích prosvítá. Istlerova práce se štětcem je v tomto díle precizní a výrazně subtilní, jednotlivé barevné přechody na sebe navazují naprosto plynule a celá malba proto působí nanejvýš harmonickým a uceleným dojmem, který podněcuje divákovu představivost a rozvíjení motivu tanečnice ve vlastní fantazii.