Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 18 x 29 cm, rámováno, pod sklem, datace – 60. léta, signováno vlevo dole Janeček, č. kat. 2359. Tento vegetativní výjev pochází z ruky jednoho z nejtvořivějších českých umělců druhé poloviny dvacátého století. Ota Janeček se v nabízeném díle projevil jako obdivovatel života, jako obdivovatel flóry. Ta i dala název samotnému dílu a ohraničuje kosmos díla. Vytvořená květena v barvách rudé a žluté se tváří, jako samostatný komplex, jako ostrov bující životem. Tento samostatný ekosystém je tvořen nejen samotnou jednou květenou, ale leží na něm, jako na plodné půdě, dvojice idealizovaných, košatých stromů. Celá květina-flora je zasazena do černoty pozadí, které z námětu dělá solitéra a diváka tak nijak dále neruší. Ota Janeček zde vytvořil přechod od jeho milovaného tématu trav, spíše realistického ražení a organismy, buňkami a strukturami, které jeho tvorbu ovládly v pozdějších letech. Zde je forma orgincká zjednodušena, pozměněna na poznávací znaky ale přesto nevymizela do zgeneralizovaných tvarů struktur. Autor díla zanechal v díle kus své neobyčejné citlivosti a lyrického ražení, které je toliko spojeno s jeho tvorbou. Dílo Flora je výtečným kouskem do skládačky vyznění tvorby Oty Janečka a jistě by jeho sběratelům němělo uniknout.