Olej na lepence, 80 x 58 cm, rámováno, signováno vlevo dole O JANEČEK, zezadu na lepence opatřeno číslem soupisu díla autora 9324.
Opatřeno odborným posudkem prof. PhDr. Jaromíra Zeminy.
Z posudku prof. PhDr. Jaromíra Zeminy:
O tom, že autorem tohoto obrazu je Ota Janeček, nepochybuji.
Na počátku šedesátých let, v nichž se mnozí čeští malíři – po době, kdy se v opozici k ideologii vládnoucího režimu dále otevřeněji hlásili k modernímu umění minulosti – začali vyrovnávat s uměním Západu po 2. světové válce, hlavně abstraktním. Také Janeček tvořil v tomto duchu. Inspiraci tehdy nacházel zejména v mikrokosmu organické hmoty a vytvořil cykly příznačně nazvané Flóry, Organismy, Z čeho je složen svět, Buňky. Z abstraktně tvořících malířů milované Francie mu byli blízcí například představitelé takzvané lyrické abstrakce Serge Poliakoff a Maurice Est?ve, s nimiž sdílel zálibu v jemně strukturovaném povrchu barevného nánosu: zvýšený zájem o hmotnou složku malby byl pro tuto dobu charakteristický a takzvané strukturální nebo materiální umění si oblíbili i čeští výtvarníci. Tato část Janečkova díla patří k nejlepšímu, co kdy vytvořil, a není divu, že vzbudila zájem známého amerického obchodníka s uměním Erika Estoricka, který jeho malby i kresby, v cizině oceňované snad ještě výše, vystavoval a prodával ve své londýnské galerii Seven Arts Gallery.
Posuzovaný obraz vznikl rovněž v šedesátých letech, ale o trochu později než zmíněné cykly, svědčí o Janečkově opětném příklonu k figurálním námětům, které seřadil do cyklu Ecce homo a Hlavy. Tato Hlava vyniká noblesní barevností, kterou tvoří několik odstínů hnědi, čerň a běl, jemným malířským rukopisem a vyvážeností toho, co je v kompozici přesné (obrysové linie) a co je nepřesné (drobné linie, které nejsou na plochu nanášeny štětcem, ale lity). To vše se zde spojilo v harmonický, na výtvarné kvality bohatý celek.
Číslo 9324 vzadu na lepence značí pořadí, jež má tento obraz v Janečkově tvorbě, svědčí o umělcově mimořádné plodnosti.