Olej na plátně, 37 x 40 cm, rámováno, datace 1948, signováno vpravo dole O. Janeček 27 VII. 48, zezadu opatřeno štítkem s č. soupisu díla 9657.
Posoudil a pravost díla potvrdil syn autora Ing. Martin Janeček.
Ota Janeček po dobu svého tvůrčího života měl několikero témat, ke kterým se rád vracíval. Námět trav je jedním z hlavních, který byl často propojen a rozvíjen náměty jinými. V daném případě shlížíme na práci z konce čtyřicátých let, která se nese v temných barvách černě stonků flóry doplňujíc bělavé květy. Tuto formu si Janeček ponechá dále do padesátých let, kdy ji ověnčí o barevné plochy. Jako solitér zde jsou dva fragmenty, a to žlutý kvítek a bělásek, který se proplétá skrz trávy. Námět, jak je pro autora typické, je vsazen do imaginárního prostoru, zdajíc se okleštěn od světa okolo. Vidíme zde do mikrokosmu trav, do daného momentu návštěvy zástupce hmyzího světa, jehož cesta ho zavála právě do viděného námětu. Ota Janeček zde použil povětšinou omezenou paletu barev, a to nejen dodává na efektu plátnu, ale i jasněji formuje zvolený námět. Dílo má vážnou linku a s ohledem dataci lze brát dané dílo jako jakousi výpověď autora o dané době a jeho pocitech. Svou kvalitou je plátno reprezentativním příkladem autorovy tvorby daného desetiletí.