126 | LETNÍ IDYLA
JELÍNEK (REMO) Jiří (1901 – 1941)
vyvolávací cena: 48 000 CZK konec aukce: 27.6. 2024, 21:04 kontrola změn aktuální cena: 50 000 CZK arrow_upwardarrow_downward24.6., 00:16 14773 50 000 CZK 24.6., 00:16 14593 49 000 CZK Rudka na kartonu, 55,5 x 134 cm, rámováno, signováno vpravo dole J Jelínek, opatřeno přípisem s určením.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Jiří REMO Jelínek se v díle projevil jako hrdý pokračovatel klasicistního směru a jeho interpretace oné letní idyly v duchu antických kulis, v podobě dvou krásek, je výtečným příkladem autorovy poválečné práce. Jiří REMO Jelínek se v nabízeném díle obrátil ke své tvorbě v duchu neoklasicismu, ke kterému nasměřoval své dílo až do konce své tvorby. Divák hledí na jemně vytvořenou scénu s dvěma ležícími dívkami, zahalenými pouze do tógy, jako by se jednalo o antické krásky. Ty, každá otočena na jinou světovou stranu, nejen vyrovnávají celistvost kompozice, ale taktéž navozují efekt zrcadleni. Aktérky Jelínkovy kresby leží v až aranžovaných pozicích, přesto s takovou lehkostí, která jen podtrhuje tuto klidnou atmosféru.