Olej na plátně, 72 x 92,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Jelínek.
Hledíme na část klikatící se řeky Berounky, která protéká obcí Srbsko. Ta se nachází nedaleko rodiště autora malby. Jiří REMO Jelínek je jedním ze stále nepoznaných autorů a členů české avantgardní vlny. Přítel Toyen a Jindřicha Štyrského se v druhé polovině svého krátkého, a přesto plodného tvůrčího života, přiklonil k neoklasicistnímu směru a taktéž obrátil svůj zrak k malbě krajin. Jednou z nich je právě nabízené plátno Krajina u Srbska. Vidíme zde nejen modravou cestu řeky, ale taktéž i skaliska Českého krasu, který je součástí dané krajiny. Celý námět se nese v pastelových odstínech barev, a tak přináší zasněný pohled na danou krajinu. Ta se stává z reálného místa místem tajů a vzpomínek, možná právě prožitých na tomto místě samotným autorem. Plátno si bere jak něco ze špálovských řek, tak z klasického krajinářského vnímání nebes a dohromady tak vytváří výtečnou kompilaci. Kompozice díla je vystavěna s lehkostí a již zmíněné barevné spektrum dotváří idylu slunného dne, zvoucího diváka, aby se připojil.